MENU
0
0

Typy stylů

Oblíbené styly interiérového designu

Vyberte si styl, který lahodí Vašemu oku. Rádi Vám s výběrem pomůžeme. Nabízíme služby bytového designéra i řešení celého interiéru na klíč od A do Z. 

 

Glamour

Tento styl již na první pohled připomíná styl filmových hvězd. Slovo glamour v překladu znamená půvab, dokonalost, přitažlivost. Je vhodný jak do bytu, tak i do rodinného domu, ale nejvíce mu to sluší v historické zástavbě. Používají se honosné materiály, například mramor na podlahu, případně jeho imitace. Masivní dřevo pro výrobu nábytku, přírodní nebo lakované. Čalouněný nábytek potažený semišem, prošívaný a zdobený kamínky.  Přípustný je i nábytek imitující zdobné baroko a rokoko. Na luxusu a přitažlivosti mu pak dodává vysoký lesk nábytku i doplňků, který je pro něj typický a nezbytný. Bílá a černá, případně doplněné o fialovou – to je barevný základ glamour stylu.

 

Moderní styl

Jednoduchá krása podřízená praxi a spojení příjemného s užitečným. Klade především důraz na funkční využití celého interiéru, ale nerezignuje ani na osobitý vkus majitele. Kombinuje jednoduché tvary a linie, ale místo k luxusní výjimečnosti a designovým výstřelkům, kloní se více k praktické stránce bydlení. Variabilita a jednoduchost, barvy a také zastoupení přírodních materiálů jak ve své pravé podobě, tak jako jejich imitace – to jsou znaky současných moderních interiérů. Zajímavého efektu dosáhneme kombinací lesklých a matných ploch. Z barev tento styl doporučuje jednu základní zkombinovanou s jedním až dvěma doplňkovými odstíny.

 

Baroko

Je luxusní a bohatý styl, cílem je ukázat dynamiku a zdobnost interiéru. Inspiraci pro tento směr je původní baroko, které vzniklo v 17. a 18. století v Evropě.  Charakteristickými znaky jsou zdobnost, masivní dřevo, ruční řezba, intarzie, inkrustace, zlaté a stříbrné plátky. Použití luxusního materiálu, jako je mramor, exotické dřeviny, i velký podíl ruční práce. Interiér lze také doplnit o luxusní křišťálové lustry, které rozzáří místnost tisícem světýlek. Neoddělitelnou součástí tohoto stylu je luxusní textilie jako je samet, satén, tyl nebo atlas. Jejich použití zejména na bohaté závěsy, baldachýny, přehozy nebo polštářky různých tvarů, můžou být zdobené třásněmi. Látky jsou zdobené geometrickými nebo přírodními vzory. Často je interiér doplněn zdobnými tapetami a kobercem.

 

Klasický

Protiklad moderního a minimalistického interiéru je klasický styl, který je plný doplňků, elegance a musí mít šmrnc. Nedáte dopustit na kvalitní, bytelný nábytek z masivu? Pak je tento styl pro Vás. Tyto interiéry se vyznačují měkkými a teplými barvami dřeva. Klasický dekor můžeme vidět na podlaze v podobě dřevěných parket nebo jako masivní kvalitní nábytek. Typické jsou tmavé druhy dřevin, například mahagon, dub, třešeň, ale také teplé odstíny pigmentového laku a patina. Klasické jsou i masivní knihovny, sekretáře, stoly a židle, které jsou doplněné decentní řezbou. Interiér je často doplněn sedacími soupravami v koženém provedení. Doplňky pro tento styl jsou polštáře, svícny, koberce a záclony.   

 

Skandinávský

Charakteristický znak stylu je světlé dřevo a přátelská, prosvětlená atmosféra. I když vznikl na severu, patří u nás k velmi oblíbeným. Jeho typický znak - světlé dřevo - je doplněn bílou, krémovou, mentolovou a případně černou barvou. Ať je nábytek mořený nebo natřený, vždy má světlou barvu a nikdy nepůsobí neohrabaně, nýbrž elegantně a lehce. Na stěnách se nachází světlé tapety nebo jsou jednobarevně natřené. Podlahy, většinou dřevěné, pokrývají měkké velurové koberce, které navozují atmosféru tepla a pohodlí. Patří hlavně do obývacího pokoje, ložnice a koupelny. Skandinávský styl je vůbec mimořádně komfortní a v pozitivním smyslu slova usedle pohodlný.

 

Boho styl

Jste volnomyšlenkář a máte bohémský styl života? Pak je tento styl přímo pro Vás. Je totiž plný hřejivých barev a míchá v sobě různé etnické prvky. Marocké vzory, indické barvy, povoleno je vše. Vzniká interiér plný doplňků, pohodlných sedacích souprav, které jsou doplněné velkým množstvím různých polštářů. Bavlněné, chlupaté, pletené, hlavně ať je jich dostatek. Nesmí chybět ani různé deky, přehozy a plédy. Druh materiálů je jen na Vás.  Tento styl je také doprovázen masivním nábytkem, například jídelní stůl z recyklovaného dřeva a k němu různé židličky jako třešnička na dortu. Jako dekorace slouží živé květiny, různorodé obrazy, lapače snů a tkané koberce s orientálním vzorem. Interiér jako celek působí harmonicky a světle.  Hodí se pro obývací pokoje, ložnice a koupelny.

 

Industriální

Surový styl vhodný pro mladé a pány.  Je vhodný pro otevřené prostory, které jsou zbavené zbytečných příček. Je řádně osvětlený velkými okny a ideálně s vysokými stopy. Tento styl je doprovázen surovým betonem, ocelí či hrubým neopracovaným zdivem. Můžete se s ním setkat v kavárnách, restauracích i barech. Je poměrně strohý, a to jak barevně, tak i v doplňcích. Nejčastější kombinaci je černý kov a teplé masivní dřevo nebo kůže. Dřevo je hrubě opakované, je nepravidelných tvarů, jsou viditelné praskliny a suky. Důležitou roli hraje osvětlení, které je tvořeno kovovými trubkami nebo jednoduchými retro žárovkami, které visí ze stropu. Barevně je takový interiér laděný do šedých a hnědých tonů.

 

Minimalizmus

Minimum nábytku a doplňků. Tento styl je funkční a prakticky bez přebytečných doplňků a dekorací. To ale neznamená, že rezignuje na eleganci a vkus. V jednoduchosti je krása. Hodí se do menších prostor, kde zajistí světlý a vzdušný interiér. Je vhodný pro každého se smyslem pro řád a logiku věcí. Disponuje menší škálou barev - světlé neutrální - jako je bílá, šedá nebo krémová. V minimalistickém interiéru můžeme vidět jednoduché linie nábytku a základní geometrické tvary. Aby interiér nebyl monotónní, je potřeba kombinovat různé textury a pracovat s materiály. Interiér lze také doplnit většími květinami.

 

Retro

Retro znamená „couvnout“ nebo „pozpátku“ tedy návrat do minulosti, a to do doby 50. – 70. let 20 století. Tento interiér můžeme doplňovat nejen originálem, ale také kopií nebo reprodukcí retro věci. Typické materiály jsou chromovaná ocel, plast, vinyl. Často můžeme vidět výrazné barvy a geometrické nebo květinové vzory.  Skořepinové židličky s chromovanou podnoží doplní interiér. Retro styl pracuje jak s teplými, tak i se studenými odstíny. Můžeme použít zelené, hořčicové nebo modré odstíny. Doplňky, které vám pomohou doladit interiér, jako jsou kovové hodiny, přenosná radia či gramofon je důležité promíchat i s ostatními moderními doplňky a vytvořit harmonický mix.

 

Vintage

Vintage není Retro, i když je mezi oběma styly tenká hranice. Vintage jsou prvky neutrálních odstínů, na kterých jde vidět patina času. Neodmyslitelnou součástí je kvalita - prvky, které obstály zkoušku časem a nabyli tak ještě větší hodnoty. Používáme kvalitní a přírodní materiály. Sedací soupravy potažené kůží, bronzové nebo cínové doplňky, mramor, masivní dřevo a nábytek z něj. Tento interiér by měl působit klidným dojmem, používáme zde zemité barvy doplněné o bílou a černou. Lze doplnit různými koberci, polštáři, plédy, nástěnnými hodiny, nebo obrazy. Dekor látek by měl být nevtíravý a navozovat klidnou atmosféru.